Skip to main content
czytanie

W jakim wieku warto podjąć kurs szybkiego czytania?

W jakim wieku warto podjąć kurs szybkiego czytania?

 

Często da się słyszeć opinie, jakoby szybkie czytanie było umiejętnością dostępną tylko dla dzieci w wieku szkolnym. To prawda, że młodzi ludzie mają wówczas najlepszą zdolność do przyswajania nowej wiedzy, czy jednak można mówić o tym, że kończąc – powiedzmy – 18 lat nie mamy szans nauczyć się szybko czytać? Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Na czym polega szybkie czytanie?

 

            Przed udzieleniem odpowiedzi konieczne będzie wyjaśnienie mechanizmu według którego przebiegają kursy szybkiego czytania. Oczywiście metody stosowane przez poszczególnych instruktorów różną się od siebie – edukacja w Katowicach, Krakowie czy Łodzi będzie wyglądała nieco inaczej, jednak cały kurs zawsze opiera się na tych samych fundamentach, którymi są trening wzroku, umiejętność skupienia się i umiejętność wychwytywania interesujących nas informacji. Sam kurs można umownie podzielić na dwa etapy. Pierwszy etap to oswojenie z metodami i opanowanie ich, drugi natomiast – doskonalenie i wpojenie nawyku. Nawyk jest tu kwestią kluczową – cała idea szybkiego czytania opiera się na tym, że istnieje metoda skuteczniejsza niż ta której uczymy się w szkole, czyli od lewej do prawej. Dzięki treningowi wzroku jesteśmy w stanie przeczytać za jednym rzutem oka cały wiersz . Wówczas przeczytanie całej strony trwa nie więcej niż kilkadziesiąt sekund.

 

Nawyk u dzieci i u dorosłych

 

            Na samym początku należy zaznaczyć, że dzieciom przez kurs szybkiego czytania rzeczywiście łatwiej przejść. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w przypadku dorosłych nawyki są znacznie bardziej ugruntowane i co za tym idzie trudniej je wykorzenić. Dlatego im szybciej wyślemy dziecko na kurs na którym opanuje szybkie czytanie tym lepiej. Mimo to stwierdzenie, jakoby kursy dla dorosłych nie miały większego sensu stanowi grubą przesadę. Co prawda zmiana nawyku w ich przypadku trwa dłużej, jednak na pewno nie jest niemożliwa a w niektórych aspektach można wręcz powiedzieć, że dorośli przebijają dzieci. Np. znacznie łatwiej jest im się skupić na tekście a także łatwiej wychwytywać interesujące informacje. Oczywiście mówimy tu o tych dorosłych, którzy po zakończeniu edukacji nadal mają ze słowem pisanym styczność. U pozostałych nauka będzie wyglądała podobnie jak w przypadku dzieci, choć potrwa znacznie dłużej.

 

Czas trwania

 

            W przypadku dorosłych czas trwania kursu powinien być nieco dłuższy właśnie ze względu na konieczność utrwalenia nowych nawyków. U dzieci etap ten przebiega znacznie szybciej choć również musi trochę czasu zająć. Po kursie dwutygodniowym na pewno nie nauczymy się szybko czytać na stałe, niezależnie od tego ile mamy lat. Dorośli zazwyczaj nieco szybciej opanowują same metody, łatwiej im skupić się na zajęciach bo przychodzą na kurs z własnej woli, podczas gdy dzieci przeważnie zostają na niego wysłane przez rodziców. Etap przyswajania metod trwa więc u dorosłych nieco krócej, choć to również sprawa w pewnym stopniu indywidualna. Nauczenie szybkiego czytania osoby dorosłej, która w ogóle na co dzień nie czyta, może trwać nawet dwukrotnie dłużej niż dziecka.

 

Sprawdź nasz kurs szybkiego czytania w Katowicach na stronie: http://wiecejnizedu.pl/kurs-szybkiego-czytania-katowice/