Dramatyczna wieści, iż ponad połowa Polaków w 2016 nie przeczytała, żadnej książki. Trochę to smutne, bo nie kwestia posiadania czasu, a chęci i przekonania do książki. Osobiście lubię czytać, jednak nie praktykuje tego, ale przyznam, że nie ma roku w którym nie przeczytałbym jednej lub chociaż kilku książek. Dlaczego to nie jest takie trudne? Czytanie to rozwój nie tylko języka, ale mózgu. Jak czytać?
Nie pytaj, tylko czytaj.
Aby w ogóle mówić o tym jak to jest z tym naszym czytaniem trzeba zdefiniować przyczyny leżące u fundamentów. Jest ich wiele, zbyt wiele żeby zmieścić w kilku zdaniach i niestety niektóre są bardzo złożone. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się na tym, co należy robić, aby w czytaniu być piekielnie skutecznym. I tu odpowiedź jest prosta i jedna – kurs szybkiego czytania dla dzieci i młodzieży.
Rodzaje kursów.
Kursy szybkiego czytania dzielimy na literaturę w formie podręczników i czasopism, kursy w przestrzeni wirtualnej – internetowe oraz te występujące w postaci programów na nośnikach. Wyróżniamy także szkoły oferujące ten innowatorski w naszym kraju system nauczania, które oferują zajęcia o różnym stopniu wtajemniczenia, dla różnych osób. Są to warstwy społeczne dzielone na grupy, najczęściej w ich skład wchodzą dzieci, młodzież, studenci, osoby dorosłe, seniorzy, osoby cierpiące na wszelkie zaburzenia takie jak dysleksja.
Na czym polega kurs?
Kurs szybkiego czytania dla dzieci i młodzieży składa się z kilku etapów. Opiewa on najczęściej w ćwiczenia techniczne – płynność, rozwijanie zdolności koncentracji i skupienia nad którym będziemy mogli panować, umiejętność kojarzenia i wyodrębniania istotnych faktów, a także hierarchia danych fragmentów tekstu, które budują obraz ogólny. Na formę zajęć składają się ćwiczenia teoretyczne, specjalna literatura, oraz praca z tekstem. Na tak wczesnym etapie edukacji niezmiernie ważna jest zdolność czytania ze zrozumieniem oraz umiejętność poprawnej interpretacji danego tekstu. Oczywiście, aby być skutecznym i osiągnąć wyznaczone cele, co rzutuje praktycznie na całą naszą karierę edukacyjną trzeba się wykazać pracowitością i cierpliwością.