Skip to main content
Koncentracja

Sztuka koncentracji

Koncentracja to pojęcie psychologiczne, związane ze skupieniem myśli na danym zagadnieniu i w określonym czasie oraz miejscu. Brzmi egzotycznie, prawda ? I choć często ulegamy koncentracji, to nie zawsze mamy tego pełną świadomość. A gdyby tak używać jej z pełną odpowiedzialnością i kontrolować jej proces ? Oczywiście się da i wbrew skomplikowanej definicji nie jest to wcale takie trudne. Zatem – jak się skoncentrować ?

Jak się skoncentrować ? Sposoby koncentracji.

Jest ich wiele, lecz nie na każdego wpływają podobnie. Oczywiście sposób to kwestia mocno indywidualna, ale jest kilka uniwersalnych metod, które oddziałują z podobnym skutkiem na większość z nas. Oto kilka przykładów.

Kofeina – najczęściej występuje w postaci kawy. Jeśli jesteście jedną z tych wielu osób, dla których warunkiem rozpoczęcia dnia jest filiżanka mocnej kawy, to już wiecie dlaczego. Kofeina znacznie poprawia koncentrację oraz funkcje kognitywne.

Muzyka – w tym miejscu mamy do czynienia z hasłem utartym w psychologii, mianowicie – efektem Mozarta. W większości przypadków udowodniono, że spokojna, kojąca muzyka wpływa na poprawę naszej koncentracji. Oczywiście dla niektórych takim bodźcem będzie rock&roll. Różnimy się i to jest piękne.

Guma do żucia – jak się skoncentrować ? Żuć ile wlezie. Naukowo niestety tego nie dowiedziono. Aczkolwiek liczne doświadczenia i statystyki mówią jasno – żucie gumy w określonych warunkach i czasie na krótko, bo krótko – 12-20min, ale pozwala się bardziej skupić na wykonywanej czynności.

Otoczenie – ot. Chyba najskuteczniejszy sposób koncentracji. W poczet otoczenia zalicza się kolory ścian, rodzaj umeblowania, a także aurę. I choć na to ostatnie nie mamy wpływu, to jeśli będziemy chcieli być bardziej skupieni warto postawić na minimalizm w funkcji wystroju wnętrz, oraz jednolity i stonowany kolor ścian.

Więcej informacji na temat technik, znajdziecie Państwo na kursach efektywnej nauki w Krakowie