Skip to main content

Szybka i skuteczna nauka – czy jest możliwa?

„Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz…” jak pisał w jednym ze swych wierszy prawnik i poeta Ignacy Baliński. Wiersz ten dedykował swym synom, a przesłanie miało stanowić motywację do nauki. Od publikacji minęło sporo czasu i można śmiało rzec, że dziś to zdanie jest swego rodzaju truizmem. Bo uczyć powinien się każdy i przez całe życie, ale co zrobić, żeby był to stosunkowo szybki i skuteczny proces? Jedną z metod jest tzw. szybka nauka.

O co chodzi ?

Aby zacząć mówić o szybkiej nauce należy przede wszystkim określić jasno jej zakres oraz elementy składowe. Pojęcie to jest dość ogólne i może być dla wielu mylące. Szybka nauka zawiera w sobie zdolność szybkiego czytania oraz wiele form treningów pamięciowych, a także umiejętne rozwijanie sztuki koncentracji. Te trzy gałęzie wchodzą w skład tego magicznego hasła jakim jest szybka nauka. Nie zapominajmy o małym pierwiastku, który może mieć zasadnicze znaczenie – intelekcie. Bo tylko on rozwinięty na odpowiednim poziomie warunkuje dalszą drogę w samodoskonaleniu.

Przydatność.

Im dalej las tym większy szum. Zdobywając kolejne szczeble w edukacji nauka nawet dla największych prymusów może się okazać problematyczna. Dlatego zdolność szybkiego czytania można polecić dosłownie na każdym etapie i każdemu z osobna. Oczywistym jest, że to cenna umiejętność, jednak istnieje kilka kierunków, w którym zbiera swe największe żniwo. Jednym z nich jest nauka języków obcych. W tym przypadku zasadniczą rolę odgrywają skojarzenia. Zresztą… Wielokroć spotykaliśmy się z potocznym określeniem – „pamięciówka”, i to w gruncie rzeczy skuteczna forma radzenia sobie z dużym obszarem materiału jaki mamy do przyswojenia. Jednak, żeby mówić o skutecznym działaniu należy mieć solidną podstawę i punkt wyjścia. Taki fundament stanowi niewątpliwie dobra notatka, która również jest niejako konsekwencją szybkiej nauki. To od niej rozpoczynamy swój marsz ku górze.

Powtórka z biologii.

Szybka nauka zawiera w sobie również kilka ważnych pojęć biologicznych. Przede wszystkim musimy posiadać wiedzę z zakresu działania i roli obu półkul mózgowych, a także dobrze wyposażyć swe zmysły – słuch, wzrok, zapach, dotyk, smak. Wszystko ma znaczenie w efektywnych skojarzeniach, które są głównym narzędziem w skuteczności szybkiej nauki.

Na kursach z szybkiego czytania i efektywnej nauki w Warszawie, nauczono mnie kilku sztuczek, jednak wszystko trzeba ćwiczyć. Pamiętajcie.