Skip to main content
Czytanie jest piękne

Szybkie czytanie – klucz do sukcesu

W ostatnich latach polski program nauczania w zakresie przedmiotów o charakterze humanistycznym ogromny nacisk położył na czytanie ze zrozumieniem. Okazało się, iż jest to pięta achillesowa pośród nie tylko uczniów, ale też dorosłych, już wykształconych osób. Można się w prześcigać w teoriach dlaczego tak jest, ale należy pamiętać, że nie są to tylko problemy lokalne.

Czytanie ze zrozumieniem – zmora uczniów.

Z badań socjologicznych wynika, iż Polacy suną wzrokiem po wersach tekstu omijając najważniejsze fakty takie jak nazwiska, daty, czy liczby. Im tekst bardziej emocjonalny, tym gorsza jakość jego zrozumienia. Ćwiczenie polegające na dopasowaniu wypowiedzi względem sztandarowych polityków naszego kraju wypadło tragicznie. Tezy zawierające się w tekście były łączone z osobami, które mają odmienne poglądy. Przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi w zarodku, czyli pierwszym etapie edukacji. Co prawda dzieci pod względem technicznym radzą sobie z czytaniem wyśmienicie, ale od płynności technicznej, do zrozumienia i zinterpretowania droga daleka.

Metody i rozwiązania.

Najskuteczniejszą metodą w poprawie jakości zrozumienia tekstów jest kurs szybkiego czytania dla dzieci i młodzieży od wiecejnizedu.pl. Obejmuje on swymi ramami nie tylko poprawę szybkości czytania, ale także, a może przede wszystkim szybsze kojarzenie faktów, trafniejszą interpretację, łatwiejsze zapamiętanie oraz zdolność koncentracji. Gama rodzajów i cen kursów szybkiego czytania jest bardzo szeroka. Bez tych umiejętności ani rusz. Taka forma jest zalecana nie tylko najmłodszym, kurs może przejść każdy, kto chce się rozwijać w aspektach czytelnictwa, ponieważ jest to podstawa – punkt wybicia i klucz otwierający drogę do sukcesu.