Skip to main content

Szybkie czytanie na studiach polonistycznych i w pracy polonisty

 

Chyba nie ma drugiego kierunku studiów, na którym czytałoby się tak dużo jak na polonistyce i filologii polskiej. Aby lepiej rozumieć język polski i być w stanie uczyć innych sprawnie się nim posługiwać musimy mieć z nim jak najwięcej kontaktu. Należy przy tym pamiętać że reguły językowe nie są ustalone raz na zawsze, że język cały czas żyje, rozwija się, pojawiają się w nim nowe słowa i frazy, a nawet zupełnie nowe zasady gramatyczne. Co może nam pomóc zostać dobrymi polonistami? Między innymi szybkie czytanie.

Zamiłowanie do czytania

 

            Ilość tekstów, z jakimi trzeba zapoznać się podczas studiów polonistycznych może przyprawić o zawrót głowy. Nie ma różnicy, czy interesuje nas edukacja w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku czy jakimkolwiek innym mieście uniwersyteckim. Osoby które nie lubią czytać na pewno sobie na tych studiach nie poradzą. Zdarza się, że zamiłowanie do literatury pod wpływem przesytu z każdym kolejnym semestrem staje się coraz mniejsze – na studiach polonistycznych musimy czytać tyle, że trudno znaleźć czas na cokolwiek innego. Przy tym wielu studentów aby się utrzymać musi podjąć pracę. W takich warunkach nie za bardzo mają kiedy odpocząć lub po prostu porobić coś innego i w szybkim tempie czytanie staje się przykrym obowiązkiem a dawne zamiłowanie bezpowrotnie znika. Szybkie czytanie pozwala przynajmniej w pewnym stopniu zabezpieczyć się przed tym. Czytając szybko częściej czytamy z przyjemnością.

szkoła i język polski

 

Listy lektur i artykułów

            Co prawda programy poszczególnych przedmiotów na polonistyce są w pewnym stopniu ustalone odgórnie, jednak tak naprawdę każdy wykładowca sam decyduje o liście lektur i artykułów z którymi studenci muszą się zapoznać. Może się okazać, że w ciągu tygodnia – dwóch będziemy musieli przeczytać po 3 – 4 opasłe tomiszcza. W tej sytuacji szybkie czytanie może naprawdę uratować nam życie, zwłaszcza, jeśli poza czytaniem mamy jeszcze inne obowiązki.

 

Szybkie czytanie i czytanie standardowe

            Jak to się właściwie dzieje że po kursie szybkiego czytania jesteśmy w stanie znacznie poprawić swoje tempo? Wynika to ze specyficznego treningu wzroku który zmienia nasze nabyte w szkole nawyki. Na początku edukacji uczymy się czytać od lewej do prawej, najpierw po jednej literze, a potem po jednym słowie. Kursy szybkiego czytania natomiast uczą nas obejmować wzrokiem cały wiersz, w wyniku czego zaczynamy czytać z góry do dołu a nie od lewej do prawej. Oczywiście sam trening wzroku z punktu widzenia studiów wyższych nie zmieni zbyt wiele – konieczny jest również trening umiejętności skupienia i czytania ze zrozumieniem. Studenci polonistyki i filologii polskiej będą tu mięli łatwiej, ponieważ najlepszym treningiem tych umiejętności jest po prostu czytanie – im więcej czytamy na tym wyższym poziomie będą się one znajdować.

 

Jeśli wybieramy się na studia polonistyczne i zamierzamy w przyszłości uczyć języka polskiego to pieniędzy wydanych na kurs szybkiego czytania na pewno nie będziemy żałować. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to kurs odpowiedniej jakości. Polecam zainteresowanym: http://wiecejnizedu.pl/kurs-szybkiego-czytania-warszawa/