Skip to main content
Koncentracja

Sztuka koncentracji

Koncentracja to pojęcie psychologiczne, związane ze skupieniem myśli na danym zagadnieniu i w określonym czasie oraz miejscu. Brzmi egzotycznie, prawda ? I choć często ulegamy koncentracji, to nie zawsze mamy tego pełną świadomość. A gdyby tak używać jej z pełną odpowiedzialnością i kontrolować jej proces ? Oczywiście się da i wbrew skomplikowanej definicji nie jest to wcale takie trudne. Zatem – jak się skoncentrować ?

Jak się skoncentrować ? Sposoby koncentracji.

Jest ich wiele, lecz nie na każdego wpływają podobnie. Oczywiście sposób to kwestia mocno indywidualna, ale jest kilka uniwersalnych metod, które oddziałują z podobnym skutkiem na większość z nas. Oto kilka przykładów.

Kofeina – najczęściej występuje w postaci kawy. Jeśli jesteście jedną z tych wielu osób, dla których warunkiem rozpoczęcia dnia jest filiżanka mocnej kawy, to już wiecie dlaczego. Kofeina znacznie poprawia koncentrację oraz funkcje kognitywne.

Muzyka – w tym miejscu mamy do czynienia z hasłem utartym w psychologii, mianowicie – efektem Mozarta. W większości przypadków udowodniono, że spokojna, kojąca muzyka wpływa na poprawę naszej koncentracji. Oczywiście dla niektórych takim bodźcem będzie rock&roll. Różnimy się i to jest piękne.

Guma do żucia – jak się skoncentrować ? Żuć ile wlezie. Naukowo niestety tego nie dowiedziono. Aczkolwiek liczne doświadczenia i statystyki mówią jasno – żucie gumy w określonych warunkach i czasie na krótko, bo krótko – 12-20min, ale pozwala się bardziej skupić na wykonywanej czynności.

Otoczenie – ot. Chyba najskuteczniejszy sposób koncentracji. W poczet otoczenia zalicza się kolory ścian, rodzaj umeblowania, a także aurę. I choć na to ostatnie nie mamy wpływu, to jeśli będziemy chcieli być bardziej skupieni warto postawić na minimalizm w funkcji wystroju wnętrz, oraz jednolity i stonowany kolor ścian.

Więcej informacji na temat technik, znajdziecie Państwo na kursach efektywnej nauki w Krakowie

Ponad 63% Polaków nie przeczytało żadnej książki w 2016 roku

Dramatyczna wieści, iż ponad połowa Polaków w 2016 nie przeczytała, żadnej książki. Trochę to smutne, bo nie kwestia posiadania czasu, a chęci i przekonania do książki. Osobiście lubię czytać, jednak nie praktykuje tego, ale przyznam, że nie ma roku w którym nie przeczytałbym jednej lub chociaż kilku książek. Dlaczego to nie jest takie trudne? Czytanie to rozwój nie tylko języka, ale mózgu. Jak czytać?

Czytaj więcej

Czytanie jest piękne

Szybkie czytanie – klucz do sukcesu

W ostatnich latach polski program nauczania w zakresie przedmiotów o charakterze humanistycznym ogromny nacisk położył na czytanie ze zrozumieniem. Okazało się, iż jest to pięta achillesowa pośród nie tylko uczniów, ale też dorosłych, już wykształconych osób. Można się w prześcigać w teoriach dlaczego tak jest, ale należy pamiętać, że nie są to tylko problemy lokalne.

Czytaj więcej

Edukacja Polskich dzieci vs inne

Gdy zestawimy poziom nauki wśród dzieci i młodzieży w naszym kraju względem innych nacji okazuje się, że jesteśmy w czubie tabeli. Niestety regres trwa od kilku lat, a my zamiast piąć się bardziej w górę mozolnie obniżamy loty. Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Oto kilka z nich.

Garść statystyk – Edukacja w Polsce.

W poziomie edukacji zajmujemy 17 miejsce wśród wszystkich państw. Biorąc pod uwagę historyczną zawieruchę, a dosadniej zabory i terror komunistyczny nie jest to zły wynik. Pierwszą lokatę niezmiennie od lat zajmuje Finlandia, zaś miejsce drugie należy do Japonii. Rodzi się pytanie – skąd tak wysokie miejsce pomimo tak kiepskich notowań historyczno-społecznych?

Czytaj rodaku.

Za wszystkim stoi wysoce rozwinięty system edukacyjny o charakterze niepublicznym – szybkie czytanie. Kurs szybkiego czytania dla dzieci i młodzieży jest dostępny poprzez wiele płaszczyzn – internetowa, podręcznikowa, oraz stricte szkolna. Można dyskutować nad jakością oferowanych w tej dziedzinie usług, ale na pewno nie należy zaniżać ich skuteczności. Bowiem funkcjonuje szerokie grono usługodawców w sektorze edukacyjnym, którzy poprzez zdrową konkurencję skutecznie podwyższają poziom edukacji w Polsce. Pośród dzieci w wieku gimnazjalnym i licealnym na takie kursy oficjalnie uczęszcza blisko 4%. Biorąc pod uwagę skalę kraju i niewielką popularność tej formy edukacji jest to spory wynik.

Konsekwencje.

Dzięki rosnącej popularyzacji i znacznej skuteczności młodzież oraz dzieci przechodzące kurs szybkiego czytania osiągają o wiele lepsze wyniki w nauce. W Skandynawii i niektórych krajach Azji jest to system znacznie bardziej propagowany, co odzwierciedla ostateczny wynik poziomu edukacji w skali globu.

Informacje zaczerpnięte ze strony http://wiecejnizedu.pl/czym-jest-szybkie-czytanie/

Szybka i skuteczna nauka – czy jest możliwa?

„Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz…” jak pisał w jednym ze swych wierszy prawnik i poeta Ignacy Baliński. Wiersz ten dedykował swym synom, a przesłanie miało stanowić motywację do nauki. Od publikacji minęło sporo czasu i można śmiało rzec, że dziś to zdanie jest swego rodzaju truizmem. Bo uczyć powinien się każdy i przez całe życie, ale co zrobić, żeby był to stosunkowo szybki i skuteczny proces? Jedną z metod jest tzw. szybka nauka.

Czytaj więcej

Szybkie czytanie na studiach polonistycznych i w pracy polonisty

 

Chyba nie ma drugiego kierunku studiów, na którym czytałoby się tak dużo jak na polonistyce i filologii polskiej. Aby lepiej rozumieć język polski i być w stanie uczyć innych sprawnie się nim posługiwać musimy mieć z nim jak najwięcej kontaktu. Należy przy tym pamiętać że reguły językowe nie są ustalone raz na zawsze, że język cały czas żyje, rozwija się, pojawiają się w nim nowe słowa i frazy, a nawet zupełnie nowe zasady gramatyczne. Co może nam pomóc zostać dobrymi polonistami? Między innymi szybkie czytanie.

Czytaj więcej

Widowiskowa kariera Twojego dziecka w Warszawie?

Czy warto wysłać dziecko na kurs szybkiego czytania?

 

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko jak najlepiej radziło sobie w życiu. Dlatego właśnie wysyłamy dzieci na kursy językowe, korepetycje i inne pozaszkolne zajęcia mające na celu wpojenie im umiejętności dzięki którym nasza pociecha w przyszłości ma zawojować świat. Jedną z takich umiejętności, której posiadanie w bardzo wyraźny sposób zwiększa szanse młodego człowieka na przyszły sukces jest szybkie czytanie.

Czytaj więcej

Jakie umiejętności składają się na szybkie czytanie?

 

Wielu z nas szybkie czytanie kojarzy się tylko i wyłącznie z wytrenowaniem wzroku tak aby mógł w szybszym tempie objąć większą ilość słów i znaków. Tymczasem sprawa jest o wiele bardziej złożona i choć trening wzroku jest w procesie nauki szybkiego czytania bardzo ważny, to jednak w żadnym wypadku nie należy pomijać innych składowych tej umiejętności. Organizatorzy i instruktorzy kursów którzy nie zdają sobie z tego sprawy lub nie włączają ich do programu kursu są po prostu niekompetentni. Zajęcia które sprowadzają się do studiowania piramid nie są warte wydanych na nie pieniędzy. Warto zwrócić na to uwagę bo taka edukacja w Katowicach, Warszawie, Krakowie i innych dużych miastach jest często spotykana i bardzo łatwo po prostu wyrzucić pieniądze w błoto.

Czytaj więcej

W jaki sposób szybkie czytanie pomaga na studiach?

 

Udało Ci się dostać na wymarzone studia? To fantastyczna wiadomość! Niestety, mamy dla Ciebie jeszcze jedną – to dopiero początek drogi. Zanim uzyskasz dyplom, który pozwoli Ci zdobyć upragnione kwalifikacje zawodowe i odnieść sukces materialny, czeka Cię jeszcze wiele wysiłku. Na szczęście istnieją metody, które mogą zdecydowanie pomóc Ci w pomyślnym przejściu przez studia. Jedną z nich jest szybkie czytanie. Umiejętność ta okaże się na wagę złota niezależnie od kierunku jaki wybierzesz.

Czytaj więcej

W jaki sposób szybkie czytanie pomaga w pracy?

 

W dzisiejszych czasach przed człowiekiem aktywnym zawodowo stoi coraz więcej zadań, ale pozostaje na nie coraz mniej czasu. Tempo, z jakim świat pędzi naprzód, zmusza nas do poszukiwania coraz to nowych metod poprawiania swojej efektywności. Szybkie czytanie to umiejętność która może w bardzo wydatny sposób poprawić naszą elastyczność i zdolność do rozszerzania swoich kompetencji, co często bywa warunkiem awansu.

Czytaj więcej