Skip to main content

Jakie umiejętności składają się na szybkie czytanie?

 

Wielu z nas szybkie czytanie kojarzy się tylko i wyłącznie z wytrenowaniem wzroku tak aby mógł w szybszym tempie objąć większą ilość słów i znaków. Tymczasem sprawa jest o wiele bardziej złożona i choć trening wzroku jest w procesie nauki szybkiego czytania bardzo ważny, to jednak w żadnym wypadku nie należy pomijać innych składowych tej umiejętności. Organizatorzy i instruktorzy kursów którzy nie zdają sobie z tego sprawy lub nie włączają ich do programu kursu są po prostu niekompetentni. Zajęcia które sprowadzają się do studiowania piramid nie są warte wydanych na nie pieniędzy. Warto zwrócić na to uwagę bo taka edukacja w Katowicach, Warszawie, Krakowie i innych dużych miastach jest często spotykana i bardzo łatwo po prostu wyrzucić pieniądze w błoto.

 

czytanie

 

Trening wzroku

 

            To pierwszy spośród fundamentów szybkiego czytania. W pierwszych klasach szkoły podstawowej uczymy się czytać od lewej do prawej, najpierw po literze, a potem po słowie. Tymczasem kurs szybkiego czytania zmienia ten nawyk tak, że zaczynamy czytać z góry na dół. Aby to osiągnąć stosuje się piramidy które zaczynają się pojedynczym słowem stanowiącym wierzchołek a kończą sentencją zajmującą całą szerokość strony która znajduje się u podstawy piramidy. Jeśli regularnie ćwiczymy z piramidami koniec końców przeczytanie pojedynczego wiersza trwa tyle ile wcześniej trwało przeczytanie jednego słowa. Piramidy są zazwyczaj demonstrowane potencjalnym kursantom przez przedstawicieli handlowych firm które organizują kursy. To metoda, która może przynieść bardzo dobre efekty, ale nie w oderwaniu od innych składowych szybkiego czytania.

 

Umiejętność skupienia się

 

            Aby wyciągnąć z tekstu maksimum interesujących informacji musimy nauczyć się skupiać. Istnieje wiele metod za pomocą których można to osiągnąć, przy czym ich skuteczność jest sprawą dość indywidualną – na jedna osobę zadziałają ćwiczenia oddechowe, na inne mantrowanie, na jeszcze inne wizualizowanie sobie jakiegoś obrazu. Rzetelny kurs szybkiego czytania powinien zaprezentować kursantom kilka sposobów wraz z dokładną instrukcją ich używania tak, aby po zakończeniu mogli wybrać metodę która działa na nich najlepiej i wiedzieli od A do Z w jaki sposób ją zastosować.

 

Wychwytywanie interesujących informacji

 

            Ta umiejętność jest chyba najtrudniejsza do wyćwiczenia i wymaga najbardziej długotrwałego treningu. Jeśli potrafimy skupić się przed przystąpieniem do czytania będzie nam na pewno łatwiej więcej wyciągnąć z tekstu. Kursy szybkiego czytania nie powinny pomijać tej umiejętności, są jednak w stanie wyćwiczyć ją tylko do pewnego stopnia poprzez teksty zawierające odpowiedzi na pytania znajdujące się pod nimi. Najlepszym treningiem wychwytywania interesujących informacji jest czytanie dla przyjemności. Jeśli zazwyczaj zamiast telewizora wybieramy książkę lub gazetę to będzie nam w tym obszarze znacznie łatwiej niż osobom które mają odwrotnie. To jednak nawyk który kształtuje się latami. Jeśli chcemy, aby szybkie czytanie w naszym wydaniu przynosiło dobre efekty, nie tylko zapiszmy się na kurs, ale również starajmy się jak najwięcej czytać dla relaksu w swoim własnym tempie. Sprawdź wolne miejsca na kursie w Katowicach.