Skip to main content
Zamek w Lidzbarku

Co warto zobaczyć w Lidzbarku Warmińskim

Jeśli zdecydujemy się na przyjazd do Lidzbarka Warmińskiego to na pewno będziemy musieli zobaczyć kilka istotnych miejsc, aby móc przekonać się o prawdziwych walorach tego regionu.

 

Zamek

Trudno byłoby znaleźć lepiej rozpoznawalny budynek w Lidzbarku Warmińskim od zamku biskupów warmińskich. To miejsce niesamowicie oddające klimat całego miasta i tego, co się w nim dzieje. Warto pojechać do Lidzbarka chociażby, dlatego żeby na własne oczy ten zamek zobaczyć. Jest to bardzo duża budowla, która przez wieki była rozbudowywana, ale na całe szczęście nie została zniszczona w czasie wojny tak mocno jak to miało miejsce z pozostałymi zabytkami w tym mieście i jego okolicach. Na zamku przez te kilkaset lat przebywały znane w ówczesnym świecie osobistości jak chociażby sam Napoleon Bonaparte, którego nikomu nie trzeba raczej przestawiać. Zamek to prawdziwa perełka nie tylko na skalę naszego kraju, ale na skalę światową. Obecnie jest cały czas konserwowany i wszystko wskazuje na to, że jego mury jeszcze długo postoją. Na pewno o wiele dłużej niż dzisiejsze nowe budynki jakie budują deweloperzy. Jadąc do Lidzbarka Warmińskiego można na spokojnie zwiedzać nie tylko zamek, ale również wiele ciekawych zabytków podobnej klasy. To miasto ma w sobie duży potencjał, który zaczynają dostrzegać ludzie na całym świecie i dlatego co roku pojawia się tam coraz więcej turystów chcących je zobaczyć.

Miasto z historią
Lidzbark Warmiński ma w swoich murach tak dużo ciekawych historii, że na pewno każdemu by się to miasto spodobało. Niestety miasto miało zawsze pecha do przyciągania do siebie najeźdźców wszystko zaczęło się od Krzyżaków i tak naprawdę trwało przez długie lata aż do zakończeniu II wojny świtowej. W tym czasie wiele znanych osób i wiele armii odwiedzało Lidzbark Warmiński. Podbijanie tego miasta dla niektórych stało się priorytetem i niestety na tym miasto najbardziej ucierpiało. Kiedy zakończyła się II wojna światowa i Armia Czerwona wyszła z miasta tak naprawdę prawie całe ono zostało zniszczone. Szkoda, że tak piękne zabytki przesycały istnieć, ale dobrze, że nawet ówczesne władze doszły do wniosku, że te tereny trzeba na nowo zaludnić i trzeba zacząć odbudowywać wszystkie zabytki. Na dzień dzisiejszy jest ich bardzo dużo i każdy, kto odwiedzi to miasto może zobaczyć jak jest połączone to co stare z ty co nowe. Nie każdemu się to podoba, ale niestety trzeba wziąć pod uwagę sytuacje jaka panowała po zniszczeniu miasta i jak szybko trzeba było działać. Ważne jest to, że dzisiaj turyści na nowo odkrywają Lidzbark Warmiński i są nim zachwyceni. Warto tam pojechać i sprawdzić jak miasto wygląda dzisiaj.

 

Zabytki

Jeśli ktoś pyta czy w Lidzbarku Warmińskim są zabytki to oznacza, że w ogóle nie zna historii tego miasta. To nie jest miasto, które powstało trzydzieści lat temu, ale miasto, które ma już sporo wieków. To właśnie Lidzbark Warmiński był dawniej kolebka kultury i religii Warmii. To tutaj działo się wiele ciekawych wydarzeń jak chociażby powstania, w których ludności odbijała z rąk Prus swoje miasto. Niestety miasto zostało bardzo mocno zniszczone jako że leży w takim newralgicznym miejscu. Na całe szczęście będzie można na spokojnie znaleźć kilka kościołów, w których poznamy historię miasta. Takich miejsc w Polsce nie ma wcale tak dużo, a te, które są nie zawsze są w tak dobrym stanie jak Lidzbark Warmiński. Można podziwiać cmentarze, można podziwiać mury obronne i ostatnią z trzech bram wjazdowych, jaka się uchowała. W tym mieście na pewno nie będzie nam się nudziło i na pewno będziemy chcieli jeszcze do niego wracać. To najlepszy dowód na to, że to wyjątkowe miasto, w którym znajdziemy niesamowite zabytki. Jedźmy tam, zwiedzamy i starajmy się zrobić wszystko żeby zobaczyć w tym mieście jak najwięcej, a na pewno będziemy zadowoleni, że tam jesteśmy. Możemy jechać sami albo z całą naszą rodziną.

Co zwiedzać?

Zawsze jest ten sam problem, kiedy jedziemy do miasta, którego nie znamy. Jeśli nie zabraliśmy ze sobą mapy, na które są zaznaczone wszystkie zabytki i atrakcje miasta to niestety będziemy mieli problem. Trzeba szybko będzie coś znaleźć w sklepie tak żeby być przygotowanym na zwiedzaniu. Pamiętajmy, że Lidzbark Warmiński może nie duże miasto, ale za to takie, które ma wiele do zaoferowania nam wszystkim, którzy zdecydujemy się żeby je odwiedzić. Jeśli sprawdzimy przed wyjazdem kalendarz imprez w Lidzbarku Warmińskim to znajdziemy na pewno taki termin, który będzie nam oferował wiele ciekawych wydarzeń. Dobrze jest być w tym mieście, kiedy są akurat kabarety będzie można wtedy nie tylko zwiedzić okolice, ale również pośmiać się do łez, czyli będziemy mieli dokładnie to wszystko, czego potrzebujemy. Na wielu stronach znajdziemy informacje na temat tego co się będzie działo już teraz, zaraz w tym wyjątkowym i ciekawym mieście. Nie ma, co czekać tylko trzeba się szybko pakować z rodziną i jechać, bo ominie nas naprawdę wiele atrakcji. Nie trzeba jechać do Lidzbarka Warmińskiego na tydzień czy dwa bo nawet kilka dni wystarczają żeby poczuć się w tym mieście bardzo dobrze, bezpiecznie i swobodnie.

 

Na weekend

Bardzo często szukamy jakiegoś ciekawego rozwiązania na weekend żeby gdzieś pojechać, coś zobaczyć i jeszcze odpocząć. Można jechać utartymi szlakami, ale czy jeśli chcemy żeby nas weekend był wyjątkowy i żeby różnił się od pozostałych to nie byłoby lepiej wybrać jakieś nietypowe miejsce? W takim razie, jeśli jesteśmy zdecydowani na takie miejsce to gdzie pojechać? Czy Lidzbark Warmiński nie będzie właśnie takim nietypowym miejscem, które daje wszystkim go odwiedzającym wiele radości? Może nie wszystkim się to miasto spodoba, ale dla miłośników historii nie ma lepszego miasta do wypoczynku. Można na spokojnie zwiedzać sobie okoliczne zabytki i czuć się naprawdę bardzo wyjątkowo. W tym mieście każdy kamień ma nam tak wiele do powiedzenia, że warto tam pojechać. To miasto było jednym z główniejszych miast ówczesnej Polski. To tam toczyło się życie kulturalne i religijnie Warmii. Trzeba tam pojechać żeby się samemu przekonać jak to wszystko wyglądało, ale na pewno nie będziemy niezadowoleni z tego, że wybraliśmy się na weekend do Lidzbarka Warmińskiego. W tym mieście przebywało w ciągu tych wszystkich wieków wiele znanych nam z historii osób. To dowód na to, że i my powinniśmy się tam jak najszybciej znaleźć.

Na wakacje

W wakacje powinniśmy pojechać w jakieś wyjątkowe miejsce. Wiele osób jedzie wtedy nad morze albo w góry. Niby te kierunki nie są złe, ale ile można leżeć na plaży, pić piwo i przyglądać się falom, bo woda jest tak zimna, że nie będziemy wstanie do niej wejść? Trzeba trochę odskoczni od tego, co się robi, co roku. Nie ma lepszego rozwiązania jak wybranie się do jakieś starego miasta, które oferuje nam wiele atrakcji, ale również, które posiada tak bogata historię, że nikt by się jej nie powstydził. Do takich miast z pewnością należy Lidzbark Warmiński, który wydaje się być idealnym miejsce wypoczynku wakacyjnego. W samym mieście można zwiedzać wiele ciekawych zabytków, a jeśli komuś znudzi się miasto to może sprawdzić co znajduje się w okolicy. Nie ma co ukrywać, że to miasto i taka forma wakacji jest przeznaczona dla osób bardziej wymagającym. To one najlepiej wiedzą, że leżenie w jednym miejscu jest nudne. Dla nich wakacje to niewypite piwo i imprezy, ale jak największa liczba zdjęć na karcie aparatu cyfrowego. To im później zazdrościmy, bo my nic nie mamy z wakacji, a oni przez długie lata mogą się chwalić znajomym jak to wszystko wyglądało. Po co im zazdrościć skoro można zrobić dokładnie to samo?

 

Ciekawe miejsce

Wybierając się do Lidzbarka Warmińskiego na pewno nie będziemy tego kroku żałować. Może nie zawsze jest nam tam po drodze, ale to nie oznacza, że nie można odwiedzić tak ciekawego miejsca na mapie naszego kraju. Postaramy się chociaż jeden raz w życiu odwiedzić Lidzbark Warmiński, a będziemy mogli porobić sobie ciekawe zdjęcia i poopowiadać naszym dzieciom i wnukom, że widzieliśmy takie miejsce które znajduje się w naszym kraju. To miasto może nie jest bardzo dużo, ale w tym przypadku sprawdza się, że nie liczy się wielkości, a jakość. Lidzbark Warmiński od lat jest bardzo ważnym punktem na mapie turystycznej i jeśli chcemy sprawdzić jak wyglada miasto, które ma tak bogata historię to nie ma innego wyjścia jak szybko tam pojechać. W mieście znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, które nie polegają jedynie na zwiedzaniu zabytków. To ważne żeby mieć jakieś inne rozwiązania, bo wszystko człowiekowi jest wstanie się znudzić, a Lidzbark Warmiński wydaje się być takim miejscem, które jest najlepszym ze wszystkich bez
względu na to czy jedziemy na dłuższy czy krótszy czas. Na pewno nie będzie nam się tam nudziło bez względu na to czy jesteśmy dziećmi czy mamy już swoje lata i doświadczenia.